CHAROLAIS

O plemeni charolais

Plemeno charolais patří k celosvětově nejrozšířenějšímu plemeni masného skotu. První zmínky o tomto plemeni pocházejí z roku 1773, přičemž hlavní oblastí chovu, kde bylo plemeno vyšlechtěno, byla střední Francie (okolí měst Charolais a Nevers). Plemeno charolais je charakterizováno bílým až krémovým zbarvením, velkým tělesným rámcem, silným osvalením, mohutnou a silnou kostrou a vysokou zmasilostí za současného nízkého podílu tuku. Zejména díky těmto charakteristikám se plemeno charolais využívá nejen v čistokrevné plemenitbě, ale také v užitkovém křížení s ostatními plemeny.

 Chov plemene charolais na Ekofarmě Na3

Čistokrevným chovem plemene charolais se zabýváme od roku 2013. Proč zrovna charolais? Měli jsem jasno už od začátku – jejich klidná a přátelská povaha, velký rámec, majestátnost, to je to, co nás k nim táhlo. V současné době čítá stádo asi 40 ks matek. Ze 2/3 využíváme inseminaci (francouzská genetika) a zbytek pokryjí naši kvalitní plemenní býci importovaní z Francie. Mezi další výstavní úspěchy našich “charolaček” je například Speciální Charolais show v roce 2018, kde jsme se umístili s jalovičkou Danielka Na3 na pěkném 3. místě, na Národní výstavě v Brně 2019 se nám podařilo vyhrát kategorii starších jalovic s Dobrou Na3 a 3. místo obsadila opět Danielka Na3. V roce 2021 se v kategorii telat umístila Grace Na3 na krásném 2. místě a Francesca Na3 v kategorii mladších jalovic na 2. místě.

Naším cílem je produkce kvalitních a zdravých charolais jedinců s výrazným osvalením a velkým rámcem, vyznačujících se nejen dobrou zmasilostí, ale i snadnými porody a využitelností jak v čistokrevném chovu, tak i v užitkovém křížení. Ve šlechtitelské práci klademe důraz na zvířata zdravá s kvalitními končetinami, s výrazným osvalením a rozvinutým rámcem.

Produkujeme plemenné býky vhodné jak do čiskokrevné plemenitby, tak i pro křížená stáda. Abychom pustili býčka z našeho chovu do testu vlastní užitkovosti, musí být naprosto funkčně v pořádku a zároveň musí být exteriérově nadprůměrný. Když si od nás chovatel koupí zvíře, chceme, aby mu dobře sloužilo a byl s ním spokojený. Když bude spokojený, přijde příště – a to je naše vizitka.Každoročně nabízíme také kolekci velmi kvalitních chovných jalovic plemene charolais k prodeji.

Plemenní býci odchovaní na naší farmě:

  • odchovaní býci